ייבוש תת רצפתי

תשתית הריצוף הסטנדרטית בישראל מכילה מצע מסוג חול או שומשום (חצץ גרוס).

במקרה של חדירת מים מתחת לריצוף, המים נספגים ומתפשטים במצע. במשך הזמן, שיפועי הבטון והמצע היבש המושך אליו את המים והלחות, גורמים לעליה בתכולת הרטיבות בשטחים נוספים.

התקן במדינת ישראל קובע כי תכולת רטיבות במצעים הנמוכה מ – 3% בשומשום ו- 6% בחול תקינה ואינה גורמת לבעיה מיידית או עתידית. המדידה מתבצעת באמצעות שקילה וייבוש של המצעים (מדידת לחות על פני האריח האופיינית לפני ביצוע ליטוש או התקנת פרקט אינה מעידה על תכולת הרטיבות במצעים).

מצע רטוב – זיהוי חזותי

רטיבות גבוהה מתחת לריצוף מאופיינת בדרך בהתנפחויות וקילופי צבע מעל הפנלים (עליה קפילרית), שינוי גוון או פריחה לבנה בפוגות, ריצוף שיש או אבן מאופיין בהצטברות מלחים, התפוררות וכן היווצרות כתמים על פני האריחים.

הפתרון

לאחר זיהוי ונטרול מקור חדירת המים ובמקרים בהם תכולת הרטיבות במצעים גבוהה מהתקן יש לטפל ברטיבות הכלואה במצעים ולצורך כך קיימות שתי שיטות בלבד – פירוק הריצוף והחלפת המצעים או ייבוש תת רצפתי.

שיטות שונות כמו פתיחת כמה אריחים, פתיחת חלונות ומאווררים, הפעלת חימום תת רצפתי, חימום האריח או החדרת אלקטרודות חימום אינן יעילות. שיטות אלה, המאפשרות התפתחות נזקים תברואתיים, בנויות על הסתרת מידע או התשה של הלקוח. להרחבה בנושא קראו כאן.

תהליך הייבוש התת – רצפתי

דמיינו לעצמכם ספוג מלא במים אליו מוצמדת קשית דרכה מוצצים או שואבים את המים מהספוג, אם התהליך הזה ימשך מספיק זמן, הספוג יתייבש לחלוטין.

באופן דומה, ייבוש המצעים מתבצע באמצעות מערכות ואקום הגורמות לאיסוף הרטיבות הכלואה במצעים אל נקודות היניקה ומהם דרך המשאבה אל האטמוספרה. כמות ומיקום נקודות היניקה מחייבים תכנון בכל מקרה לגופו. בדיקת התקדמות הייבוש מתבצעת באמצעות בדיקות שקילה של המצעים בנקודות היניקה (לאחר התקנת המערכת תכולת הרטיבות בנקודות היניקה עולה ועולה עד להצטברות כל הרטיבות מהאזור ולאחר מכן תכולת הרטיבות יורדת ויורדת וכשהיא נמוכה יותר מהרמה המותרת בתקן מסתיים תהליך הייבוש).

ייבוש מקצועי מחייב בדיקת שקילה של תכולת הרטיבות במצעים ולכן מחייב פתיחה של מספר אריחים והחדרת צנרת עד לתחתית המצעים. במקרים בהם אין בנמצא אריחים חליפיים ניתן לבצע קידוח כוס באזורים מוצנעים או לנסות ולחלוץ אריחים שלמים (אין אחריות לכך שהקידוח או האריח יצאו שלמים). במקרים חריגים ניתן לבצע ייבוש דרך הפוגות (מרווחים בין האריחים) ללא פגיעה בריצוף (ללא ביצוע בדיקות שקילה).

תכולת רטיבות גבוהה

במקרים בהם תכולת הרטיבות במצעים (חול או שומשום) גבוה עד כדי מים בתחתית המצע, תהליך הייבוש בפועל יחל רק לאחר שהמערכת תוציא את כל המים (תהליך זה אורך מספר שעות או ימים בהתאם לשטח ולכמות המים).

חסרונות ופתרונות

הפעלת מערכת הייבוש יוצרת רעש בדומה לשואב אבק ביתי. ניתן לכוון את שעות ההפעלה של המערכת תוך התחשבות מירבית בצרכי הלקוח.

התקנת המערכת כוללת פריסת צנרת בשטח.

ייבוש ממוצע אורך 3-5 שבועות.

היתרון

לייבוש תת רצפתי מקצועי יש יתרונות רבים כגון, מניעת המורכבות ואי הנוחות האופייניים בפירוק והחלפת ריצוף ומצעים (לרבות מעבר לדיור חלופי) ובנוסף, עבודה איכותית מאפשרת להמשיך בשגרת החיים ולחסוך משמעותית בעלויות שיקום הנזק.