שאלות ותשובות

לחות או רטיבות מתחת לרצפה גורמת לעובש המדיף ריחות לא נעימים, התרופפות של חיבורים (כגון צבע מעל הפנלים או היווצרות סדקים ברובה), התפוררות חומרים (כגון התפוררות אריחי שיש וקירות גבס), קורוזיה, התפתחות בקטריות ונזקים חזותיים.

תכולת רטיבות גבוהה מאופיינת בהתנפחויות וקילופי צבע מעל הפנלים (עליה קפילארית), שינוי גוון או היווצרות פריחה לבנה בין האריחים, התנפחויות ועובש על גבי משקופים וריהוט. ריצוף שיש או אבן מאופיין בהצטברות מלחים, התפוררות והיווצרות כתמים על פני האריח.

החלפת חול רטוב או שומשום רטוב מתחת לריצוף הינו פרויקט מורכב ויקר המחייב פינוי הבית מדיירים ותכולה וכן בפירוק והחלפת הריצוף והמצעים. לחלופין, ייבוש תת רצפתי חוסך את המורכבות והעלויות (להרחבה בנושא קראו – ייבוש תת רצפתי ).

כן. חשוב לבצע את הייבוש בהקדם על מנת לצמצם נזקים עתידיים לפרקט או לשטיח. מומלץ לשלב מייבשי אויר עיליים ומסחררים במהלך שיקום הנזק.

כן. ניתן להמשיך בשגרת החיים בבית אולם הפעלת מערכת הייבוש יוצרת רעש (בדומה לשואב אבק) ולכן התקנת המערכת נעשית בתאום עם הלקוח תוך התחשבות מירבית בצרכיו (ניתן לכוון את שעות הפעלת המערכת ולתכנן את הנחת הצנרת מבלי ליצור מכשולים בבית).

אין צורך בהכנות משמעותיות אך חשוב לוודא שגורם הנזק טופל. אין צורך בניוד תכולה או רהיטים אך מומלץ לגלגל שטיחים וכיסויים ארעיים מפני השטח.

בתקופה האחרונה החלו מספר חברות לייבא מערכות ייבוש מודולריות מחו"ל. מערכות אלו עברו עיצוב תעשייתי המסתיר את חלקי המערכת באריזות מודולריות המקנות למערכת מראה טכנולוגי מתקדם. בפועל, מערכות אלו בעלות מנוע המיועד לייבש תאי שטח קטנים ובמקרה המצריך ייבוש של שטח הגדול יש צורך בהצבה של מספר מערכות במקביל. התקנה כזו מחייבת רמה מקצועית גבוהה בכדי למנוע שטחים "מתים" בין המערכות וכל זאת מתוך הנחה שחברה "ישראלית" תעדיף תוצאה על פני רווח ותציב בפועל כמות מספקת של מערכות.
אנו משתמשים במערכות המיועדות ומסוגלות למשוך לחות שהתפשטה בשטח גדול בצורה יעילה ביותר. עלויות הציוד והתפעול מאפשרים לנו להתחייב להציב כמות מערכות התואמת את השטח המיועד לייבוש.

זיו פתרונות מקצועיים לא עובדת למראית עין! פתיחת הריצוף (לרבות קידוח כוס או חליצת אריח שלם) מאפשרת ייבוש עמוק מחלקו התחתון של המצע (שם נמצאים המים) ומאפשרת ביצוע בדיקת מעבדה של תכולת הרטיבות במצעים לאורך תהליך הייבוש עד לערכים העומדים בתקן. במקרים חריגים, כשאין פתרון אחר אנו מבצעים ייבוש דרך הפוגות תוך שימוש במכשור המאפשר לדגום את התהליך.
כמו כן, אנו מתחייבים ללוות את הלקוח עד לקבלת התוצאה הרצויה ללא הגבלת זמן.

תקן ישראלי מספר 1555 סעיף 3 תת סעיף 4.2 וכן תיקון המופיע בתקן ישראלי 5566 חלק 2 (גיליון תיקון מספר 2) מאפריל 2015 קובע שתכולת הרטיבות של התשתית אחרי סיום הנחת האריחים לא תהיה גדולה מ- 6% כשהתשתית עשויה חול ולא תהיה גדולה מ- 3% כשהתשתית עשויה אגרגטים המכונים שומשום (או סומסום). בדיקת תכולת הרטיבות במצעים מתבצעת באמצעות איסוף דגימה מהשטח, שקילת הדגימה, ייבוש בתנור ושקילה נוספת לאחר הייבוש.
מכשיר אלקטרודות/מחטים או מכשיר מדידה על פני השטח בודקים לחות יחסית בין שתי נקודות במכשיר עצמו, בדיקה כזו נתונה בספק ואינה מעידה על תכולת הרטיבות במצעים.

תהליך הייבוש מורכב ממספר גורמים ולכן משתנה מפרויקט לפרויקט, ניתן להעריך כי ייבוש ממוצע אורך כשלושה עד חמישה שבועות.

כן. ניתן להתקדם בתהליך השיקום בזמן הייבוש. למשל, כארבעה ימים לאחר התחלת הייבוש ניתן להתחיל בשיקום הקירות. כעשרה ימים לאחר התחלת הייבוש ניתן להתחיל בשיקום התקרה שחדרו דרכה מים.

לא. לחות הכלואה במצעים כשמה כן היא – כלואה.
חלק קטן יחסית מהלחות הקרובה לקירות, תצליח לחמוק החוצה באמצעות "טיפוס" על הקיר ויציאה מעל הפנלים. במקרה של פתיחת אריחים, השכבה החיצונית של המצע הפתוח לאוויר תתייבש במשך הזמן.
"ייבוש" מצעים כזה מצמצם את הנראות של הנזק המיידי אך לא מונע את הנזק הגלום באחוזי לחות גבוהים הכלואים במצעים.
"שיטת מצליח" זו מתעלמת לחלוטין מהתקן הישראלי ומנצלת את תמימותם של הדיירים.

לא. בגלגוליו הקודמים של הייבוש התת רצפתי, כשהעניין היה עוד בחיתוליו, היו חברות שהציעו ייבוש באמצעות אלקטרודות חימום ושטיחים תרמיים. בדיעבד הסתבר שחימום המצעים הוביל לאיוד ומשיכה של הלחות כלפי החלק הפנימי של האריח ולא להוצאתה. כלומר, התקררות השטח הובילה לחזרה של הלחות. תהליך זה זהה במקרה של הפעלת חימום תת רצפתי ולכן לא יעיל.

נזק מים נגרם לרוב כתוצאה מכשל בצנרת, הצפה או כשל באיטום. במקרים בהם מקור הנזק הינו ביוב (דלוחין או מים אפורים לא נחשבים ביוב) יש לפרק ולפנות את הריצוף והמצעים ולבצע חיטוי אנטי בקטריאלי בשטח ואין לבצע ייבוש תת רצפתי.

כן. נשמח לייעץ ולסייע בנושא.

זיו פתרונות מקצועיים פועלת להמשיך ולהוביל את תחום הייבוש התת רצפתי בארץ. להרחבה קראו "אודות".

Load More